Rolety to szczególny element dekoracji, a także zabezpieczenia okien. Wielu z nas ceni sobie prywatność, które zapewniają. Zwłaszcza w sypialni, gdzie dodatkowo każdego ranka zapewniają nam dodatkowe zacienienie. Są one również ciekawym elementem aranżacji wnętrza. Dobrane w odpowiedni sposób podkreślają charakter i wystrój danego pomieszczenia. Czym należy kierować się przy ich wyborze do sypialni? Jakie rolety są najczęściej wybierane?

 Rolety do sypialni – jakie powinny mieć cechy?

Głównym zadaniem rolet jest zapewnienie właściwej ochrony przed ostrym światłem, jakie napływa z zewnątrz. Jest to ważne zwłaszcza w sypialni, tym bardziej jeżeli jej okna narażone są na ekspozycję wschodzącego o poranku słońca. Istotną cechą jest więc wybranie takich, które zapewnią w pomieszczeniu odpowiednie zaciemnienie. Powinny również zostać wykonane z takie materiału, który uchroni nas przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów. Zwłaszcza po zmroku, kiedy w mieszkaniu zapala się światło. Równie istotny jest ich wygląd – rolety do sypialni powinny być wybierane pod kątem dopasowania do aranżacji wnętrza. Należy jednak pamiętać o tym, że w sypialni ważne jest zachowanie prostoty i harmonii. Odważne wzory oraz krzykliwe kolory mogą bowiem wpłynąć na obniżenie jakości odpoczynku w tym pomieszczeniu.

Wzory i kolory rolet do sypialni – które sprawdzają się najlepiej?

Bardzo dobrym pomysłem w przypadku wyboru rolet do sypialni, jest postawienie na jasne odcienie. Wiele osób zachwala sobie wybór nieprzepuszczalnych rolet w kolorze bieli lub jasnych brązów. Doskonale pasują one do materiału, z którego wykonane są okna – zarówno w przypadku drewna, jak i plastiku. Dużym powodzeniem cieszą się także rolety o kremowych i lekko żółtawych barwach. Opuszczone na szybie, filtrują wpadające do pomieszczeń światło słoneczne, a tym samym nadają mu ciepłej barwy.

Rolety do sypialni w jasnych odcieniach idealnie pasują do wnętrz urządzanych w klasycznym stylu. Ocieplają one pomieszczenie i sprawiają, że staje się ono bardziej przytulne. Doskonale komponują się ze stylem skandynawskim, rustykalnym, vintage oraz minimalistycznym. Bardzo często sięgają po nie również kobiety – jasne barwy pasują do nowoczesnych wnętrz w stylu glamour.

Rodzaje rolet do sypialni – na jaki model postawić?

Kwestie związane z funkcjonalnością i kolorem rolety do sypialni mamy już za sobą. Na samym końcu warto więc zastanowić się nad tym, z jakiego materiału roleta powinna być wykonana. Które z nich sprawdzają się najlepiej? W przypadku sypialni idealnym rozwiązaniem się gładkie modele rolet okiennych. Te, które wykonano z materiału o wyraźnej fakturze (np. plisowane) spełniają się w pomieszczeniach, które urządzono z oszczędnością środków. Dzięki temu nie będą stanowić konkurencji dla innych ozdób. Dużym powodzeniem cieszą się rolety typu dzień i noc. Zapewniają one możliwość regulacji stopnia zaciemnienia, w zależności od trwającej pory dnia. Montowane bezpośrednio na skrzydle okiennym, nie stanowią przeszkody w przypadku, gdy chcemy otworzyć okno. Dzięki temu w trakcie ciepłych, letnich nocy bez problemu można spać przy uchylonym oknie. Ich dużą zaletą jest także wysoka dyskrecja, jakiej zapewniają mieszkańcom domu. Nie sprawiają one również większego problemu jeżeli chodzi o aranżację wnętrza.

źródło: sklep.mardom.com.pl – rolety i karnisze producent