Wyjazd do pracy do Holandii wiąże się z koniecznością wynajęcia mieszkania. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty pracy, połączonej z zakwaterowaniem. Jednak decydując się na takie rozwiązanie, trzeba dokładnie sprawdzić warunki takiego zakwaterowania, opłaty, jakie są z nim związane i szereg innych kwestii. O tym przeczytacie w niniejszym artykule.

Rynek mieszkaniowy w Holandii

Decydując się na podjęcie pracy w Holandii, można wybrać dwa rozwiązania:

  • samodzielnie wynająć mieszkanie czy pokój
  • skorzystać z oferty pracy z zakwaterowaniem

Huurhuis, czyli rynek mieszkaniowy w Holandii dzieli się na sektor prywatny i komunalny, lecz osoby, które przyjeżdżają do Królestwa Niderlandów z zasady nie mają wyboru i są skazane na prywatny sektor wynajmu mieszkań. Mieszkania można wynająć praktycznie od zaraz, lecz trzeba pogodzić się ze znacznym kosztem.

Jeśli ktoś ma zamiar samodzielnie wynająć mieszkanie lub pokój, musi zatem liczyć się z dość dużym wydatkiem. Ceny pokoi mogą zaskakiwać, zaś mieszkań są jeszcze wyższe. Za wynajem przyzwoitego standardowego mieszkania, w jakim znajdują się 3-4 pokoje w Holandii w 2018 roku trzeba zapłacić od €1000/miesięcznie. Do tego należy jeszcze dodać kaucję czyli borg, zazwyczaj wynoszącą równowartość jednego lub dwóch czynszów. Nie można również zapomnieć o tym, że w przypadku mieszkań umowa zawierana jest najczęściej na 12 miesięcy, natomiast w przypadku pokoi okres umowy jest różny, zazwyczaj wynosi 3 miesiące. Zerwanie umowy przed jej zakończeniem wiąże się z utratą kaucji.

Jeżeli ktoś przyjeżdża do Holandii bez większych środków finansowych, dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na zatrudnienie wraz z zakwaterowaniem, jakie często oferują agencje pośrednictwa pracy.

Takie rozwiązanie ma szereg zalet, a mianowicie:

  • mieszkania zazwyczaj znajdują się blisko miejsca pracy
  • nie jest wymagane wniesienie kaucji
  • w mieszkaniach tego rodzaju mieszkają inni pracownicy z Polski
  • poza miejscem do spania oferty najczęściej obejmują również darmową telewizję (także polską) oraz dostęp do Internetu

Należy się jednak liczyć także z pewnymi utrudnieniami, do jakich należy

  • konieczność dzielenia pokoju z inną osobą, ponieważ w mieszkaniach tego rodzaju na ogół pokoje są dwuosobowe lub nawet czteroosobowe
  • konieczność dzielenia łazienki, toalety i kuchni z innymi pracownikami
  • regulamin, do jakiego należy się stosować

Zatrudnienie za granicą z zakwaterowaniem, czy to dobre rozwiązanie

Czy warto decydować się na pracę w Holandii z zakwaterowaniem? Z pewnością warto, tym bardziej, jeśli jest to pierwszy tego rodzaju wyjazd za granicę. Mieszkanie, jakie wraz z zatrudnieniem jest zorganizowane przez agencję, jest dużym ułatwieniem dla pracownika. Nie

trzeba zawierać długoterminowej umowy, ani płacić kaucji. Ta alternatywa pozwala również na oszczędności. Zakwaterowanie organizowane przez agencję pracy jest stosunkowo niedrogie, a pracownik płaci za nie co tydzień, przez co łatwiej jest zaplanować wydatki. Poza tym zlokalizowane jest ono zazwyczaj w pobliżu miejsca zatrudnienia, można zatem zapomnieć o ewentualnych kosztach dojazdu do pracy.

Należy jednakże pamiętać, aby wybrać rzetelną i sprawdzoną agencję pośrednictwa pracy, która będzie służyła pomocą w znalezieniu zatrudnienia, jak również będzie dysponowała mieszkaniami, spełniającymi nasze wymagania.

Dokładnie poznajmy wszystkie proponowane warunki, także te, które dotyczą zakwaterowania, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości pytajmy!

Źródło: https://www.beyondresources.pl