Wiele społeczeństw świata boryka się z tym samym problemem demograficznym, jakim jest starzenie się. Wzrasta długość życia, a co za tym idzie, coraz większą część ludności stanowią osoby starsze. Przyszły zawód należy wybierać według swoich zainteresowań, ale należy również brać pod uwagę prognozy dotyczące rynku pracy. Przewidywania ekspertów oraz analiza danych statystycznych jasno wskazują na to, że to właśnie zawody związane z opieką oraz rehabilitacją starszych osób będą najlepiej opłacane i coraz bardziej pożądane. Jakie konkretnie zawody są najbardziej przyszłościowe i jaka ścieżka kariery stanowi gwarancję zatrudnienia?

Fizjoterapeuta

Ten zawód bez wątpienia klasyfikuje się na szczycie najbardziej przyszłościowych zawodów. Już teraz można zauważyć braki personelu – na zabiegi czeka się bardzo długo, nawet przy wyborze prywatnej opieki fizjoterapeuty.

Dlaczego warto kształcić się w tym kierunku?

Coraz więcej osób wymaga zabiegów i ćwiczeń pod okiem specjalisty. Wiąże się to z tym, iż w społeczeństwie rośnie procent ludzi starszych. A to głównie te osoby potrzebują zabiegów usprawniających pracę mięśni oraz stawów, przywracających sprawność ruchową (tym bardziej przy chorobach starczych czy po wylewach i udarach).

Ponadto zmienia się schemat pracy. Obecnie wzrasta ilość osób na stanowiskach związanych z wykonywaniem pracy w jednej pozycji. Wielu ludzi pracuje w administracji, IT, obsłudze klienta. Te wszystkie zawody wymuszają pracę w trybie siedzącym, co wpływa negatywnie na kręgosłup i umiejętności ruchowe. Brak wysiłku fizycznego przyczynia się do powstawania zwyrodnień kręgosłupa, urazów i wielu innych problemów zdrowotnych. Te choroby należą do tzw. chorób cywilizacyjnych, czyli wynikających z trybu życia współczesnego społeczeństwa. Takie dolegliwości również leczy się zabiegami fizjoterapeutycznymi.

Jak zmienia się rynek pracy?

Zawód fizjoterapeuty będzie coraz bardziej potrzebny. Jeszcze 20 lat temu osoby pracujące jako fizjoterapeuci zajmowały się głównie pacjentami po wypadkach, urazach, kontuzjach sportowych. Obecnie większość klientów stanowią osoby starsze bądź takie, które nabawiły się różnych dolegliwości przez charakter wykonywanej pracy.

Kolejki do fizjoterapeutów na NFZ są tak długie, że coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z zabiegów w prywatnych placówkach. Wciąż jest ich jednak za mało, ponieważ na rynku znajduje się niewystarczająca liczba fizjoterapeutów. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie, z roku na rok zarobki specjalistów powinny ulegać poprawie.

Rehabilitant

Rehabilitant to kolejny zawód, który będzie niezwykle potrzebny ze względu na starzenie się naszego społeczeństwa. Choć cel fizjoterapeuty i rehabilitanta jest w gruncie rzeczy tożsamy, zawody te możemy od siebie odróżnić. Fizjoterapeuta najczęściej wykonuje zalecenia lekarskie co do ilości, czasu i kolejności zabiegów. Rehabilitant pracuje z pacjentem w sposób ciągły, samodzielnie modyfikując metody poprawy jego sprawności ruchowej. Specjalista ten korzysta z różnych metod, np. masażu i ćwiczeń. Współpracuje z pacjentem, czyli ćwiczy razem z nim, pomaga mu rozciągnąć mięśnie bądź wykonać dane ćwiczenie. Na bieżąco monitoruje i zapisuje postępy, wprowadzając zmiany w rehabilitacji. Ten zawód ma wiele specjalizacji, m.in.: rehabilitant osób starszych, powypadkowy, dziecięcy, osób z niepełnosprawnościami, masażysta i wiele innych.

Podjęcie studiów na kierunku fizjoterapia i rehabilitacja z pewnością okaże się opłacalne. To zawody coraz bardziej potrzebne. W związku ze starzeniem się społeczeństwa popyt na zabiegi fizjoterapeutyczne oraz rehabilitacje będzie większy z każdym kolejnym rokiem. Można się również spodziewać, że wpłynie to pozytywnie na wysokość zarobków osób zatrudnionych w tym charakterze.

Inspirowane: wsr.edu.pl – fizjoterapia