Wchodząc w nowy rok, większość ludzi podejmuje postanowienia, które zamierzają konsekwentnie realizować. Niestety, bardzo często na planach się kończy, a motywacja w dążeniu do ustalonych zaledwie kilka tygodni wcześniej celów maleje. Jak w takim razie zmobilizować się do realizacji celów, aby mieć szansę na odniesienie sukcesu?

Rozsądna liczba postanowień

Sporo osób na początku stycznia decyduje się na wymyślanie wielu postanowień noworocznych, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo, że któreś z nich rzeczywiście uda się zrealizować. Nie jest to dobra praktyka, lepszym rozwiązaniem jest ustalenie mniejszej liczby możliwych do zrealizowania celów i konsekwentne dążenie do ich realizacji.

Publiczna deklaracja

Aby zmotywować się do konsekwentnej realizacji postanowień noworocznych, warto powiedzieć o nich przyjaciołom czy rodzinie. Nie ma konieczności ogłaszania ich wszystkim znajomym na mediach społecznościowych, lecz dobrze opowiedzieć o postanowieniach choć kilku bliskim osobom. Konieczność przyznania się do porażki powinna okazać się skuteczną motywacją, by dążyć do ustalonego wcześniej celu.

Ustalanie realnych celów

Częstym błędem jest wymyślanie bardzo ogólnego postanowienia bez konkretnego planu na jego realizację. W takim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że w natłoku codziennych obowiązków szybko zapomni się o dążeniu do osiągnięcia zamierzonego celu. Lepszym pomysłem jest ustalenie dokładnego planu działania. Warto podzielić realizację celu na kilka etapów, a następnie ustalić harmonogram (dobrze w nim uwzględnić ciężkie okresy w pracy czy wyjazd na urlop). Stopniowe wypełnianie założeń z czasem zacznie przybliżać do osiągnięcia celu, a kiedy jest się na najlepszej drodze do sukcesu trudniej z dnia na dzień go porzucić.

Stawianie na naukę

Zawsze warto próbować uczyć się czegoś nowego, pomaga to uniknięcia rutyny. Ciekawym pomysłem może być zapisanie się na płatny kurs, podczas którego będzie można zdobyć nowe umiejętności. Dobrze postawić na naukę rzeczy niezwiązanej ze ścieżką zawodową, taki krok umożliwi oderwanie się od spraw, które zajmują myśli codziennie w godzinach pracy. Przykładem może być udział w kursie baristycznym.

Obecnie można znaleźć wiele ofert kursów pozwalających rozwijać swoje umiejętności. W ich trakcie uczestnicy zdobywają wiedzę teoretyczną na temat kawy oraz sposobów jej przygotowywania, zostaje przekazanych wiele informacji na temat parzenia espresso, które jest bazą innych, bardziej skomplikowanych kaw. Podczas kursu baristycznego uczestnicy zgłębiają wiedzę na temat rodzajów kaw, a także dodatków z jakimi może być serwowany ten aromatyczny napój. Rzecz jasna profesjonalne szkolenie nie może obyć się bez praktyki.

Niezależnie od tego na jaki kto na jaki kurs się zdecyduje, dobrze by był on płatny z góry. W takim przypadku motywacja do regularnego uczęszczania na zajęcia będzie większa, a co za tym idzie, zwiększy się również prawdopodobieństwo zrealizowania celu jakim była nauka czegoś nowego.

Aby zrealizować postanowienia noworoczne należy przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że powinny one być realnymi celami. Warto ustalić harmonogram i konsekwentnie realizować spisane w nim założenia. Nie można zapominać o tym, że postanowienia powinny nieść za sobą wiele korzyści, ponieważ tylko w takim przypadku motywacja do ich realizowania nie zgaśnie w ciągu kilku tygodni.

źródło: msbis.com – szkolenie barmańskie