Powierzchnia magazynu to wartość skończona, a przedsiębiorcy wraz z rozwojem działalności zastanawiają się, w jaki sposób powiększyć przestrzeń do składowania bez negatywnego wpływu na wydajność procesów. W tym celu przydadzą się pomosty magazynowe umożliwiające rozbudowę bez ingerencji w konstrukcję budynku.

Lepsza kontrola stref w magazynie

Większość magazynów składa się ze strefy załadunku i rozładunku, składowania, kompletacji zamówień, przyjmowania produktów i organizacji wysyłek. To najprostszy układ wymagający jednak wprowadzenia pomocy socjalnych, a nawet dodatkowego miejsca na biurka dla pracowników administracyjnych. Dzięki pomostom magazynowym można lepiej zorganizować układ składowania, wykluczyć wąskie gardła i poprawić płynność pobierania asortymentu. Na antresolach przechowuje się często towar bezpośrednio na podłodze, bez zbędnych inwestycji w regały. Na piętrze mogą poruszać się wózki widłowe i inne urządzenia powszechnie spotykane w magazynie. Pomosty magazynowe wyróżniają się dużą wytrzymałością i często zróżnicowanym podłożem, chociażby w kratkę dającym bardziej naturalną cyrkulację powietrza oraz widoczność.

Modułowa rozbudowa i mniej formalności budowlanych to duże ułatwienie

Pomosty magazynowe z czasem łączą się w serie, w kolejne piętra na zasadzie modułowej rozbudowy, więc przedsiębiorcę ogranicza jedynie wysokość budynku. Kilka poziomów podłogi wystarczy połączyć windą, drabinami, schodami. Konstrukcja działa najlepiej we współpracy z systemami przenośnikowymi oraz prostymi dźwigami pionowymi. Gdzie rozwiązanie sprawdza się najlepiej? Szczególnie w składach ze zróżnicowanymi grupami asortymentu. Niektóre, najczęściej gabarytowe produkty nie pasują na zwykłe regały, ale wymagają luźniejszej przestrzeni. Przykład to meble, czy wrażliwe urządzenia. W wielu przypadkach przedsiębiorca może wstawić pomost bez dopełniania typowych formalności budowlanych. Samonośna, prosta w montażu i demontażu konstrukcja ułatwia nawet przeniesienie magazynu do innej lokalizacji w przypadku zmiany strategii albo rozwoju rynku w innym regionie.

Dlaczego warto zdecydować się na pomosty magazynowe?

  • w niektórych przypadkach nawet podwojenie powierzchni składowania,
  • modułowa rozbudowa i mniej formalności przy wprowadzaniu konstrukcji samonośnej,
  • lepsze rozprowadzenie oświetlenia i podstawowych instalacji po magazynie,
  • żadnych utrudnień w ruchu po zastosowaniu windy, schodów, drabin, innych rodzajów dźwigów,
  • optymalne rozdzielenie stref magazynu, w tym socjalnych, organizacyjnych,
  • miejsce na nietypowe produkty, gabaryty, bez potrzeby wprowadzania regałów paletowych,
  • wytrzymałość podłoża odpowiednia dla wózków widłowych.

Na zakończenie

Powiększenie powierzchni magazynowej to jedna z najważniejszych potrzeb przedsiębiorców. Pomosty okazują się jednym z najbardziej opłacalnych pomysłów, ponieważ nie ingerują w samą konstrukcję budynku i dają szansę na modułową rozbudowę wraz z rozwojem działalności operacyjnej. Producentów konstrukcji warto prosić o bezpośrednie wdrożenie wraz z bezpłatną wyceną.