Transport towarów na duże odległości jest zadaniem wyjątkowo wymagającym, zwłaszcza w sytuacji, kiedy zależy nam zarówno na szybkiej dostawie, jak i niskich kosztach. Dostępne środki transportu różnią się między sobą nie tylko szybkością i ceną ale również nie każdy towar będzie mógł zostać przetransportowany daną drogą. W jaki sposób zorganizować transport towarów na duże odległości i w jakiej formie najlepiej je przewozić?

W jaki sposób najlepiej przewozić towary na duże odległości?

Sposób przewozu towarów na duże odległości należy dostosować do wielu istotnych czynników – rodzaju przewożonych produktów, czasu potrzebnego na transport oraz finansów przeznaczonych na ten cel. Małe, drobne przesyłki najwygodniej jest transportować samochodem ciężarowym bądź umieścić je w kontenerze i przewieźć pociągiem. Jeśli zależy nam na czasie a koszty nie grają dużej roli, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystać z drogi powietrznej, która jest zdecydowanie najszybsza i najbezpieczniejsza. Ta droga transportu również doskonale się sprawdza w przypadku przewożenia towarów o dużej wartości, ponieważ restrykcyjne kontrole na lotniskach zapewniają bezpieczeństwo i pewność, że ładunek dotrze do odbiorcy nienaruszony.

Najlepszy sposób na transportowanie towarów wielkogabarytowych to przede wszystkim kolej i dostosowane do takich potrzeb wagony – kontenery bądź wagony – platformy. Transport pociągiem nie podlega wpływom negatywnych warunków atmosferycznych. Gwarantuje punktualność, co stanowi zdecydowaną przewagę nad transportem samochodowym, który wymaga od kierowców trzymania się sztywnych norm godzin pracy a tym samym wymusza na nich obowiązkowe postoje. Jeśli zależy nam na wyjątkowo szybkim czasie dostawy, warto skorzystać z ekspresowych pociągów towarowych, które osiągają zdecydowanie wyższe prędkości, od tych standardowych. Najczęściej używane są na Nowym Jedwabnym Szlaku, stanowiącym zmodernizowaną trasę dawnego Jedwabnego Szlaku łączącego Europę z Bliskim Wschodem i Chinami.

Najtańszy rodzaj transportu to spedycja morska sprawdzająca się na dużych odległościach i w transporcie międzykontynentalnym. Pozwala na przewóz towarów o różnych wielkościach, często używany w przypadku ładunków wielkogabarytowych. Fracht drogą morską odbywa się specjalnie dostosowanymi do tego statkami – kontenerowcami. Chociaż jest najtańszy i najbardziej opłacalny w przypadku dużych odległości, jednocześnie jest najwolniejszym środkiem transportu, więc jeśli zależy nam na czasie, warto poszukać innego rozwiązania.

Kiedy najlepszym wyjściem jest transport multimodalny?

Znalezienie firmy transportowej, która przewiezie towar na daleką odległość a zarazem zaoferuje atrakcyjną cenę za swoje usługi nie jest łatwe. Warto wtedy zainteresować się skorzystaniem z usług firmy zajmującej się organizacją transportu multimodalnego, który łączy wykorzystanie co najmniej dwóch różnych środków transportu przy zachowaniu jednej i tej samej jednostki ładunkowej, np. stalowego kontenera.

Wykorzystanie kontenera o ramowej konstrukcji stalowej do przewozu towarów jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, jeśli musimy przetransportować je na daleką odległość. Zastosowanie kontenera znacząco usprawnia cały proces i pozwala na wyraźne oszczędności czasu i pieniędzy. Przewóz towaru w jednym pojemniku oznacza brak konieczności przeładunku przy każdej zmianie środka transportu, a tym samym nie wymaga zatrudniania dodatkowych osób do prac magazynowych. Spedycja kontenerowa zapewnia również bezpieczeństwo i gwarancję, że nasz ładunek dotrze nienaruszony do miejsca odbioru, a pojemnik stanowi również dodatkową ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Rynek wymógł na producentach produkcję kontenerów dostosowanych do różnych rodzajów przewożonych produktów, w ten sposób powstały m.in. specjalne pojemniki do przewozu mas sypkich jak węgiel czy metale, kontenery – cysterny do przewozu płynów czy kontenery – chłodnie służące do przewozu świeżej żywności i towarów szybko psujących się.

Źródło: Symlog – spedycja międzynarodowa