Korzystanie podczas wszelkiego rodzaju wystąpień publicznych (wykłady, referaty, szkolenia, lekcje itp.) z materiałów przygotowanych w postaci prezentacji multimedialnych staje się coraz bardziej powszechne. Fakt ten nie powinien dziwić — wystąpienie wsparte hasłowymi slajdami pomaga referującemu w sprawniejszym przedstawieniu danej problematyki i ułatwia odbiór informacji słuchaczom.  Prezentacja multimedialna  to nic innego jak właśnie zestaw hasłowych informacji, w oprawie graficznej.

Prezentacja, która nie została dobrze przygotowana nie tylko nie spełni swej funkcji, ale wręcz może zepsuć plany jej autora, sprawiając, że słuchacze mało zrozumieją z jego wystąpienia, będą zmęczeni, niechętni do dyskusji, a finalnie opuszczą  salę konferencyjną z poczuciem straconego czasu i pieniędzy, jeśli prezenter np.: prowadził jakieś szkolenie, za które trzeba było zapłacić.

Co w takim razie zrobić, żeby uniknąć takiej sytuacji? Oczywiście w intrenecie znajdziemy mnóstwo wskazówek, porad odnośnie tego, jak zrobić prezentację, by odnieść oczekiwany efekt.  Z myślą o osobach, które występują publicznie czy prowadzą różnego rodzaju szkolenia i używają do tego m. in. prezentacji multimedialnych powstał program Top Level Speaker. Jest to szkolenie podzielone na dwa etapy – jednodniowy warsztat i cztery indywidulane sesje coachingowe, co w efekcie stanowi doskonały sposób na to, by opanować tzw. sztukę skutecznej prezentacji.

Wracając do istoty tematu, czyli prezentacji multimedialnej, zastanówmy się nad jej funkcjami. Prowadząca szkolenie, profesjonalna coach i trenerka – Iwona Chyrchel- wymienia kilka najważniejszych funkcji prezentacji. Pierwszą jest wzmocnienie siły przekazu przez połączenie komunikatu wizualnego i werbalnego jednocześnie, kolejną ustrukturyzowanie treści zarówno dla prezentera jak i słuchaczy, a ostatnią pogłębienie komunikatu poprzez użycie zdjęć czy wykresów.

Program Power Point, którego używamy do tworzenia prezentacji to wspaniałe narzędzie, a wykorzystywane w odpowiedni sposób, może być znaczącym elementem sukcesu naszego wystąpienia. Warunek jest tylko taki, aby przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Elementem koniecznym, jeśli chodzi o prezentację jest to prostota i klarowność. Jak to uzyskać? Głównie poprzez hasłowy przekaz treści, czyli pojedyncze, proste zdania, wypunktowane treści. Musimy pamiętać, ze jeśli zdań będzie zbyt dużo, to odbiorca przestanie słuchać, a skupi się wyłącznie na czytaniu.

Wygląd prezentacji

Wygląd prezentacji musi być spójny, dobrze, żeby nie był przeładowany różnymi kształtami, kolorami, dlatego najlepiej ograniczyć się do dwóch lub trzech kolorów. Jeśli chcemy coś zaalarmować, zwrócić uwagę, to dobrze wybrać kolor czerwony, który większości z nas kojarzy się z czymś ważnym, czego nie można pominąć.

 Grafika, zdjęcia, filmiki są bardzo pożądane: pogłębiają zrozumienie u odbiorców, dają trochę oddechu dla umysłu, są pretekstem do wprowadzenia elementów poczucia humoru. Zdjęcia powinny być dobrej jakości, najlepiej bez żadnych ramek czy cieniowań, sprawdza się tu znana zasada: im prościej, tym lepiej.

A czy wybór odpowiedniego fontu ma znaczenie? Oczywiście! Czcionka powinna być prosta i duża, żeby byłą czytelna dla osób siedzących w pierwszej ale i ostatniej ławce. Najlepiej używać jednej lub maksymalnie dwóch prostych czcionek.

Prezentacja multimedialna jest bardzo ważna,  ale pamiętajmy, że  jest tylko wsparciem dla prezentera. Ma porządkować przebieg wystąpienia, ale w żadnym przypadku nie powinna go zdominować.  W budowaniu wystąpienia publicznego, nie możemy skupiać się wyłącznie na treści. Konieczne jest także dobre zaplanowanie całego wystąpienie, przemyślenie wizerunku. Zarządzanie własnym wizerunkiem jest w obecnych czasach ogromnie ważną i pomocną umiejętnością, stąd warto skorzystać z pomocy profesjonalistów i wziąć udział w szkoleniu, które pomoże zbudować wizerunek profesjonalnego mówcy.

Inspirowane: Dsi-edu.com. – akademia chirurgii jamy ustnej