Zanim paczka trafi w ręce adresata czeka ją prawdziwa przygoda. Narażona będzie na wstrząsy i uderzenia, czasem zostanie przygnieciona inną, cięższą paczką, a wreszcie może być narażona na wysokie lub niskie temperatury oraz kontakt z wodą. Wszystko to składa się na konieczność odpowiedniego zabezpieczenia przesyłki. Szczególnie ta ostatnia kwestia może przysporzyć wielu problemów. Paczki zwykle umieszczane są w kartonowych opakowaniach, a te są szczególnie podatne na wilgoć.

Bezpieczne opakowanie

Aby zapobiec kontaktowi z wodą, zawartość paczki najlepiej owinąć folią. Możliwości jest co najmniej kilka, najprostszą będzie użycie stretchu – szczelne obłożenie przedmiotu kilkoma warstwami powinno powstrzymać wilgoć. Jeszcze lepszym rozwiązaniem może się okazać użycie folii bąbelkowej, której dodatkową zaletą jest jest drugi walor ochronny, czyli amortyzacja przy uderzeniach. W ten sposób przygotowana do podróży paczka z pewnością będzie bezpieczna.

Dodatkowe zabezpieczenie

Zafoliowany przedmiot będzie jeszcze mniej podatny na uszkodzenie z powodu wilgoci, jeśli zastosujemy środki ją pochłaniające. W tym celu przesyłkę można zaopatrzyć w torebeczki z kryształkami żelu krzemionkowego (silikażel), który doskonale absorbuje wodę z otoczenia. Dlaczego to ważne? Folia zapobiegnie przedostaniu się cieczy z zewnątrz, jednak wiele produktów wrażliwych jest na wahania temperatury i wilgoć, która może się wytworzyć wewnątrz pakunku. Żel poradzi sobie w tej kwestii, a jednocześnie nie jest on szkodliwy i z powodzeniem można go umieścić w paczkach z żywnością czy lekami.

Przygotowując wysyłkę warto dodatkowo ją zabezpieczyć oklejając taśmą pakową. W ten sposób unikniemy przedostania się wody przez ewentualne zakamarki lub folię, która się odwinęła w trakcie podróży. Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy zawartość paczki jest bardziej wrażliwa na kontakt z wilgocią i chcemy mieć pewność, że nic jej się nie stanie w drodze.

Na co należy uważać?

Chcąc mieć pewność, że wysyłany przedmiot dotrze w jednym kawałku umieszczamy wewnątrz kartonu wypełniacze, których zadaniem jest amortyzacja ewentualnych uderzeń. W tym wypadku należy sprawdzić rodzaj stosowanego wypełnienia, ponieważ niektóre z nich są biodegradowalne, a to może skutkować ich rozpadem w przypadku kontaktu z wodą. Szukając rozwiązania odpornego na wilgoć można wziąć pod uwagę np. poduszki powietrzne, które nie będą chłonąć wody.

Wbrew pozorom odpowiednie zabezpieczenie paczki nie musi być ani trudne, ani przesadnie kosztowne. Możemy to zrobić stosownie do wartości wysyłanego przedmiotu oraz jego wrażliwości na czynniki zewnętrzne, dobrze by  było wziąć przy tym pod uwagę powyższe sugestie, a wtedy nawet kilkudniowa podróż i pokonanie setek kilometrów nie będzie stanowiło najmniejszego problemu.